حرکت تصویر بهنوش بختیاری اخبار فرهنگی و هنری

حرکت: تصویر بهنوش بختیاری اخبار فرهنگی و هنری

گت بلاگز اخبار اجتماعی کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد ، نرخ رشد جمعیت کاهشی است

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قیمت رشد جمعیت کشور کاهشی است. 

کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد ، نرخ رشد جمعیت کاهشی است

نرخ رشد جمعیت کاهشی است/ کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد

عبارات مهم : ایران

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قیمت رشد جمعیت کشور کاهشی هست.

به گزارش مهر، محمدجواد محمودی در برنامه زنده تلویزیونی اظهار داشت: هر سال حدود ۹۵۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می شود این در حالی است که زمانی این رقم حدود دو میلیون نفر بود. روی هم رفته قیمت رشد جمعیت به نوعی از ۳،۴ درصد به ۱،۲ درصد تقلیل یافته است.

او ادامه داد: تعداد فرزندان نسبت به هر زن در سال ۶۵ حدود ۶،۵ فرزند بود این رقم در سال ۹۰ به ۱،۷ رسید و تا سال ۹۵ این قیمت به حدود ۲ زیاد کردن یافت که این زیاد کردن به علت ازدواج جوانان دهه شصتی بود.

کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد ، نرخ رشد جمعیت کاهشی است

محمودی قیمت زاد و ولد در سال ۹۰ را حدود ۱۸،۴ نسبت به هر ۱۰۰۰ نفر بیان کرد و افزود: این رقم در سال ۹۴ به ۱۹،۸۴ درصد رسید و این رقم در سال ۹۶ به ۱۸ تقلیل یافت.

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی هم گفت: در دوره ای از رشد جمعیت به سر می بریم که به آن می گویند پنجره طلایی جمعیت، طبیعتاً نیروی انسانی هر کشور علت رشد و ترقی هر کشور محسوب می شود و در کشور عزیزمان ایران این منبع تحصیلکرده هستند.

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قیمت رشد جمعیت کشور کاهشی است. 

او افزود: چه جمعیت زیاد کردن یابد و چه کاهش، به علت زیاد کردن امید به زندگی در کشور عزیزمان ایران با خطر وجود سالمندان بیشتری در آینده مواجه خواهیم بود. حتماً زمانی می رسد که حدود ۱۰ میلیون نفر بالای ۶۰ سال خواهیم داشت اگر تا سال ۱۴۰۰ جمعیت میانسال کشور به حدی نباشد که تناوب اقتصادی کشور را بگرداند یا صندوق بازنشستگی را تأمین کند یا به نوعی اثرگذار باشد حتماً سالمندان ما در آن دوره جهت حداقل های زندگیشان هم با مسئله مواجه می شوند.

قاضی زاده هاشمی تأکید کرد: اگر رشد جمعیت فعال و شاغل و سالمند در کشور به هم بریزد مجبوریم که دروازه ورود مهاجران به کشور را باز کنیم.

حسین مروتی کارشناس و پژوهشگر پرسشها جمعیت هم گفت: سال ها پیش شرکت ملل رشد جمعیت کشور عزیزمان ایران در سال ۱۴۸۰ حدود ۳۱ میلیون نفر آینده نگری کرده بود که احتمالا از هر دو نفر یکی بالای ۶۰ سال خواهند بود. این تصور و آینده نگری به قدری وحشتناک بود که بر سیاست جمعیتی کشورمان اثر گذاشت.

کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد ، نرخ رشد جمعیت کاهشی است

سال ها قبل هم شاهد تبلیغات زندگی تک فرزندی به وسیله وزیران بهداشت وقت بودیم که می توان این تصمیمات اشتباه مدیریتی را خیانت محض عنوان کرد.

علی اکبر محزون مدیرکل جمعیت مرکز آمار کشور عزیزمان ایران هم گفت: آمار تولد های ثبت شده است در سال های ۹۴ تا ۹۶ را به ترتیب یک میلیون و ۵۹۴، یک میلیون و ۵۲۸ و در سال ۹۶ یک میلیون و ۴۸۷ نفر بود این در شرایطی است که متولدین دهه ۶۰ در حال خروج از سن فرزندآوری هستند.

رئیس کمیته مطالعات جمعیتی دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قیمت رشد جمعیت کشور کاهشی است. 

مروتی هم گفت: قانونی جهت ممانعت با پیر شدن جمعیت نداریم.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی گفت: در ۷ سال گذشته قوانینی داشتیم ولی چندان اثرگذار نبوده است از دیگر کارها قانونی در این خصوص می توان به قانون جلوگیری از ناباروری اولیه و حمایت بیمه ای از ناباروری ثانوی اشاره کرد.

کم کردن از ۳.۴ به ۱.۲ درصد ، نرخ رشد جمعیت کاهشی است

او افزود: میل به به فرزندداری و تشکیل خانواده باید در مدارس و از سنین پایین به صورت یک فرهنگ شروع شود در وقت قدیم بازی با عروسک و تفکر مادر بودن در فرزندان وجود داشت که حالا این تفکر و فرهنگ رنگ باخته است.

محمودی گفت: ایجادفرهنگ و قوانین مؤثر، وظیفه دولت است دولت می تواند با فراهم سازی زیرساخت های اثرگذار به رشد مثبت جمعیت کشور کمک به سزایی داشته باشد.

مروتی نیز گفت: کشور عزیزمان ایران قبل از رسیدن به رشد و توسعه مطلوب به پیری جمعیت خواهد رسید و این اصلاً خوب نیست. متأسفانه در مجلس هیچ تصمیم و حمایتی جهت جلوگیری و یا پیشگیری از سقط جنین نشده است و وزارت بهداشت هم همچنان اقدامی نمی کند.

واژه های کلیدی: ایران | جمعیت | میلیون | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs